konuşmacılar

Yrd. Doç. Dr. Berat Haznedaroğlu
Dr. Haznedaroğlu lisans eğitimini 2003 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde tamamlamış olup, 2005 yılında Villanova Üniversitesi’nden yüksek lisans, 2010 yılında Kaliforniya Üniversitesi-Riverside’dan doktora derecelerini almıştır. Uygulamalı mikrobiyoloji, biyoteknoloji ve fonksiyonel genetik alanlarında uzmanlaşan Dr. Haznedaroğlu doktora sonrası çalışmalarını Yale Üniversitesi’nde tamamlayarak Türkiye’ye geri dönüş yapmıştır. Dr. Haznedaroğlu, TÜBİTAK, NSF, İstanbul Kalkınma Ajansı ve İngiliz Bilimler Akademisi tarafından fonlanan projelerinde mikroalg ve siyanobakterilerin sistem biyolojileri üstünde çalışmakta olup gıda, ilaç, enerji, ve çevre alanlarında ürün ve uygulama geliştirmektedir. Yakın zamanda FABED Eser Tümen Araştırma Ödülü, Royal Society Newton Fellowship ile ödüllendirilen Dr. Haznedaroğlu halen Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nde yardımcı doçent olarak görev yapmakta olup; İstanbul Mikroyosun Biyoteknolojiileri Ar-Ge Merkezi direktörlüğü, ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi müdür yardımcılığı görevlerini yürütmektedir.
Prof. Dr. Biray Kolluoğlu
Biray Kolluoğlu Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde görev yapmaktadır. 1989 Lisans derecesini yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, master dereceisi Lancaster Sosyoloji Bölümün’nden 1994 yılında, doktorasını Amerika Birleşik Devletleri’nde Binghamton Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden 2002 yılında almıştır. 2004 yılında Berlin Wissenschaftskolleg’de doktora sonrası çalışma yapmış olup ilgi alanları arasında şehir sosyolojisi, tarihsel sosyoloji, mekan ve hafıza sosyoloji alanlarında çalışmaları vardır. İstanbul’da mekansal ve sosyal ayrışma, kapalı siteler, kentsel dönüşüm projeleri, Doğu Akdeniz liman kentleri, Türkiye’de sivil toplum hareketleri konularında araştırmalar yürütmüş olan Kolluoğlu’nun bu konularda yayınladığı makaleleri ve derlediği kitapları bulunmaktadır.
Prof. Dr. Cem Say
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Cem Say, önce yapay zekanın “nitel uslamlama” ve Türkçe doğal dil anlama alanlarında, sonra da sonlu durumlu kuantum makineleri, olasılıksal bilgi işlem ve karmaşıklık kuramı konularında öğrencileriyle birlikte eserler verdi. Bir dönem ülkeyi meşgul eden davalardaki dijital delilleri inceleyip sahteliklerini ortaya çıkaran bilgisayar uzmanları arasında yer alan Say, Odatv internet sitesi ve Herkese Bilim Teknoloji dergisi gibi popüler yayın organlarına da katkıda bulunmakta ve açık dersler, radyo ve TV programlarıyla bilimin yaygınlaştırılmasına çalışmaktadır.
Prof. Dr. Esra Battaloğlu
Esra Battaloğlu yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde, sırasıyla, 1989 ve 1992 yıllarında tamamlamıştır. Bu sürede ve sonrasında, University of California Los Angeles (UCLA) Patoloji bölümünde, Londra’da Guy’s Hospital Genetik bölümünde ve Birmingham Üniversitesi Biyokimya bölümünde (İngiltere) kısa süreli çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1993 yılından beri laboratuvarında sinir sitemi hastalıklarına neden olan genler araştırılmaktadır. Herediter Motor ve Duysal Nöropati, diğer adıyla, Charcot-Marie-Tooth Hastalığı (HMSN-CMT) ve Herediter Spastik Paraparezi (HSP) hastalıklarının genetik tanısı konusunda ülkemizde genetik tanı çalışmalarını başlatmıştır. Bu hastalıklardan sorumlu yeni genlerin tanımlanması ile tanı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine ışık tutulması araştırmalarının başlıca hedefidir.
Melda Narmanlı Çimen
AFTER GRADUATING FROM GERMAN HIGH SCHOOL IN ISTANBUL, MELDA NARMANLI ÇİMEN EARNED HER B.A. DEGREE IN ENGLISH LANGUAGE AND LITERATURE AT BOSPHORUS UNIVERSITY AND THEN GOT A MASTER’S DEGREE IN BUSINESS ADMINISTRATION AT THE SAME UNIVERSITY. SINCE 1997, SHE HAS BEEN WORKING IN MAGAZINE BUSINESS STARTING WITH ‘ARREDAMENTO MİMARLIK’ IN BOYUT PUBLISHING GROUP. SHE’S CURRENTLY DIRECTING WELLKNOWN GLOBAL INTERIOR MAGAZINES ‘MAISON FRANÇAISE’, ‘ELLE DECORATION’, AND THEIR VARIOUS SUBTITLES IN TURKEY TOGETHER WITH THE WEEKLY ‘HELLO!’ MAGAZINE. FOR THE READERS IN SEARCH OF AFFORDABLE DESIGN IDEAS, SHE FOUNDED A LOCAL MAGAZINE ‘EVİM’ IN 2006 THAT BECAME THE NATIONAL BEST SELLING TITLE AMONG ALL CONSUMER MAGAZINES. MELDA NARMANLI ÇİMEN HAS SERVED AS A JURY MEMBER AND ADVISOR AT MANY DESIGN COMPETITIONS AND IS A MEMBER OF FIPP.
Prof. Dr. Murat Gülsoy
Murat Gülsoy, Boğaziçi Üniversitesi'nde Mühendislik ('89) ve Psikoloji (‘92) eğitimi gördü. Halen Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü'nde öğretim üyesi olarak çalışan Gülsoy ilk kitabını 1999 yılında Can Yayınları'ndan çıkardı. 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı, "Bu Kitabı Çalın" adlı kitabına, 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü, "Bu Filmin Kötü Adamı Benim" adlı romanına, 2013 yılı Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü "Baba, Oğul ve Kutsal Roman" adlı romanına ve 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü "Gölgeler ve Hayaller Şehrinde" adlı romanına verildi. Kitapları çeşitli dillere çevrilmektedir. Yapıtlarında akıcı bir üslup kullanan yazarın gerçekliğin ve zihinsel deneyimlerin aldatıcılığı, rüyalar, ölüm ve aklın sınırları gibi konuları ele aldığı söylenebilir. Öykü ve romanlarında türler arasında gidip gelmekten çekinmeyen Gülsoy edebiyat üzerine de inceleme ve denemeler yazmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi'nde vermekte olduğu yaratıcı yazarlık derslerini Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık adlı kitabında, Modernizm/Postmodernizm üzerine görüşlerini 602.Gece adlı inceleme kitabında yayımlamıştır. Son romanı Öyle Güzel Bir Yer Ki 2017 Kasımk ayında Can Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Murat Gülsoy aynı zamanda 2004 Yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmenliği ve 2014 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi müdürlüğü görevlerini sürdürüyor.
Nevzat Aydın
Nevzat Aydın, Türkiye’nin ilk ve en büyük online yemek sipariş sitesi Yemeksepeti’nin CEO’su ve kurucu ortağıdır. 1976 yılında doğan Aydın, Boğaziçi Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra San Francisco Üniversitesi’nden MBA derecesini almak üzere Silikon Vadisi’ne gitmiş ve “yemeksepeti.com” projesini hayata geçirmek üzere Türkiye’ye dönmüştür. Yemeksepeti Mayıs 2015'de Türk Internet Tarihinin en büyük değerlemesiyle global sektör lideri Delivery Hero tarafından satın alınmıştır. Türkiye’deki girişimciliğe olan katkılarından ötürü 2010 yılında ABD Başkanı Barack Obama’nın gerçekleştirdiği Girişimcilik Zirvesi’ne çağrılan dünya çapındaki 150 girişimciden biri olan Nevzat Aydın Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi, TUSİAD Üyesi ve aynı zamanda Galata Business Angels Kurucu Üyesidir. 2013 ve 2015 yılında Fortune Türkiye Dergisi tarafından “40 Yaş Altı 40” listesinde 1. seçilmiş, 2017'de ise American Turkish Society Galası'nda Hayırseverlik Ödülü'ne layık görülmüştür. Nevzat Aydın’ın yatırımları arasında Lidyana.com, Buldumbuldum.com, Supplementer.com, Modacruz.com ve Street Bees ve Burda Bebek bulunmaktadır. Nevzat Aydın aynı zamanda Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyesidir.
Prof. Dr. Özlem Öz
Özlem Öz (Ph.D. London School of Economics and Political Science) Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümümde çalışmakta ve küreselleşme ile organizasyon teorisi üzerine dersler vermektedir. Profesör Öz "The Competitive Advantage of Nations: The Case of Turkey" (Ashgate, 1999) ve "Clusters and Competitive Advantage: The Turkish Experience" (Palgrave MacMillan, 2004) başlıklı iki kitabın yanı sıra, coğrafi kümeler, İstanbul'un ekonomik coğrafyası ve kentsel dönüşüm dinamikleri, Istanbul film sektörünün tarihsel coğrafi evrimi ve mevcut mekansal yapısı ile bir organizasyonel form olarak kooperatifler üzerinde yoğunlaşan pek çok makalenin yazarıdır. Özlem Öz 2005 yılında TÜBA Sosyal Bilimler Teşvik Ödülünü ve 2007 yılında TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) Ödülünü almıştır.
Doç. Dr. Rana Sanyal
Rana Sanyal, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezun oldu. Kimya alanındaki doktora derecesini Boston Üniversitesi’ndeki organik sentez çalışmalarıyla aldı. Daha sonra Kaliforniya’da, bir biyoteknoloji şirketi olan Amgen’de, araştırmacı olarak çalıştı. 2004 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nde öğretim üyesidir. Güncel araştırmaları kemoterapi için hedeflendirilmiş ilaç sistemleri ve biyomedikal uygulamalar için malzeme hazırlanması ile ilgilidir. Loreal Türkiye Genç Bilim Kadını, Novartis Farmasötik ve Medisinal Kimya İlaç Tasarımı ve Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı, Boğaziçi Üniversitesi Araştırmada Üstün Başarı ödüllerine layık görülmüştür. Dr. Sanyal, 26 adet uluslararası tescilli patent ve patent başvurusunda buluş sahibi olarak yer almaktadır. Uluslararası bir cazibe merkezi olan Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Merkezi’nin müdürüdür. Rana Sanyal, araştırmalarının insana ulaşması için gerekli adımları tamamlamak üzere kurduğu RS Research firmasının bilimsel araştırmalar direktörü olarak görev yapmaktadır. RS Research firması geliştirdiği öncü ilaç taşıyıcı platformu ile tedavi sırasında yan etkilerin azalmasını ve etkinliğin artmasını sağlamaktadır. Portföyde bulunan bu “akıllı” ilaçların 2018 yılından itibaren klinik faza taşınması hedeflenmektedir.
Umut Aral
Umut Aral 1976 yılında İstanbul'da doğdu. Galatarasay Lisesi'nden mezun olup Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nü tamamladı. 2002 yılında başladığı yönetmenlik kariyerinde Vodafone, McDonald’s, Coca-Cola, Pepsi, Nestle, Unilever gibi pekçok ulusal ve uluslararası marka için 250’nin üzerinde TV reklam filmi yönetti. Yönettiği reklam filmleri katıldığı festivalden kendi dallarında pekçok ödülle döndü. Üniversite yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları'nda 6 tiyatro eserinde başrol oyunculuğu, metin yazarlığı ve reji yaptı. Yine bu süre zarfı içerisinde Galatasaray Lisesi'nde 2 tiyatro oyunu ve bir de müzikal sahneye koydu. 1999 yılında ilk kısa filmi ''otuzdört''ü çekti. Film pekçok ulusal film yarışmasında ödül aldı, uluslararası film festivallerinde gösterildi. 2005 yılında, ''Çarpışma'' isimli ikinci kısa filmini çekti. ''Çarpışma'' katıldığı yurtiçi ve yurtdışı film festivallerinde 13 ödül kazanmasının yanı sıra Locarno, Raindance, Drama gibi uluslararası önemli festivallerde de gösterildi. 2015 yılından beri yurtiçi ve yurtdışında sinema okumak isteyen öğrencilere burs veren Mithat Alam Eğitim Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Umut Aral, şu anda profesyonel olarak yurtiçi ve yurtdışında yönetmen olarak çalışmaya devam etmektedir. Yurtiçi ve yurtdışında yönetmenliğe devam eden Umut Aral en son olarak BluTV için hazırlanan 7Yüz dizisinin bir bölümünü yönetmiştir.
Prof. Dr. Zafer Yenal
Prof. Dr. Zafer Yenal 2000 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak dersler vermekte ve araştırmalarını sürdürmektedir. Doktora çalışmalarını Binghamton Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamlamış olan Yenal, ODTÜ Ekonomi Bölümü’nden 1989 yılında mezun olmuştur. Çalışma alanları arasında tarım ve kır sosyolojisi, yemek kültürü çalışmaları ve tarihsel sosyoloji bulunmaktadır. Çağlar Keyder’le birlikte yazdığı son kitabı Bildiğimiz Tarımın Sonu başlığıyla 2013’de İletişim Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yenal, New Perspectives on Turkey ve Gastronomica: The Journal of Critical Food Studies dergilerinin Yazı Kurulu’nda yer almakta, Ağustos 2016’dan bu yana Rektör Danışmanlığı görevini sürdürmektedir.
Prof. Dr. Zeynep Atay
Naz Zeynep Atay Gök, akademik kariyerine 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak başladı. 1994 yılında Doçent, 2000 yılında da Profesör ünvanlarını almaya hak kazandı. Halen aynı bölümde Fizikokimya anabilim dalında çalışmalarına devam etmekte. Araştırma konuları arasında Fizikokimya’nın bir alt dalı olan Yüzey Kimyası, özellikle de mikro ve nano emülsiyonlar, vesiküller, nano parçacıklar gibi organize sistemlerin bünyelerinde kapsüllenmiş kimyasalların taşınması sayılabilir. Prof. Atay, akademik görevleri yanısıra sırasıyla: Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı (1997-2001); Yaz Okulu Koordinatörlüğü (2001-2004); Öğrenci İşleri Dekanlığı (2008-2012) ve Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü (2013-2017) gibi idari görevler de üstlenmiştir. 2016 yılından beri Rektör Yardımcılığı görevini sürdüren Prof. Atay, Eylül 2017 itibarıyla Uluslararası İlişkiler Koordinatörü, Erasmus+ Kurumsal Koordinatörü ve Mevlana Kurumsal Koordinatörü görevlerini de yürütmektedir.
Zeynep Meydanoğlu
Zeynep Meydanoğlu, Ülke Temsilcisi, Ashoka Türkiye..... Zeynep Meydanoğlu on yılı aşkın süredir Türkiye'de sivil toplum ve filantropinin gelişmesine yönelik kapasite geliştirme, altyapı oluşturma ve yenilikçi modeller hayata geçirme alanlarında çalışıyor. Türkiye'de sivil topluma ilişkin ilk ve en kapsamlı araştırma çalışması, daha elverişli bir yasal ve malı altyapı için savunuculuk faaliyetleri, bağışçı vakıfları (community foundations), sosyal girişim ve sosyal finans gibi yenilikçi yaklaşımlarla ilgili tecrübesi, pek çok yayın ve makalesi bulunuyor. Ashoka'ya katılmadan önce Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı'nda (TÜSEV) Program Direktörü olarak görev yapan Zeynep, aynı zamanda Türkiye kadın hareketine aktif olarak katılıyor. 2009-2012 arasında yönetim kurulunda yer aldığı KA-DER’in üyesi, Mor Çatı ve KAMER gönüllüsü. Sivil Toplum için Destek Vakfı Yönetim Kurulu üyesi. Lisans derecesini Kanada’daki McGill Universitesi’nden Siyaset Bilimi ve Kültürel Çalışmalar dallarında aldı, halen Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku programında tez çalışmasına devam ediyor.